Miso zázrak z východu

Luštěniny - náhled (3)

Na misu se mi líbí úplně všechno včetně jeho názvu 🙂 Miso doslova znamená „pramen chuti”. MI je „chuť” a SO „pramen”. Miso pochází z Japonska a řadí se mezi tradiční pokrmy japonské kuchyně. Většina Japonců dodnes začíná svůj den miskou teplé polévky s miso pastou, aby povzbudili zažívání a dodali tělu energii. 

V čínském a japonském stravování je miso významnou potravinou již více než tisíc let. Poslední dobou popularita misa stále více vzrůstá i mimo asijský kontinet. Také u nás se dají miso pasty běžně koupit v prodejnách se zdravou výživou. 

Miso nás láká svými úžasnými vlastnostmi. Obsahuje velké množství snadno stravitelných kvalitních
bílkovin. Je bohaté na minerály a přispívá k látkové výměně. Dodává tělu potřebné železo a zlepšuje kvalitu krve. Obsahuje živé enzymy a podporuje trávení. Obnovuje ve střevech prospěšnou mikroflóru. Miso je jedním z nejsilnějších přírodních probiotik. Jedná se také o výborný rostlinný zdroj vitamínů skupiny B (především B12). Výborně posiluje imunitu. Miso, ač nabité živinami a vitamíny, je nízkotučné
a nízkokalorické.

Luštěniny - náhled (2)

Významné kvality misa jsou už dnes potvrzeny i vědou. Dr. Schinchiro Akizuki, ředitel Saint Francis Hospital v Nagasaki, strávil roky v rozhovorech s obětmi výbuchu atomové bomby nedaleko epicentra. Doktor i jeho spolupracovníci byli také ozářeni. Akizuki už tehdy předpokládal schopnost misa vázat na sebe radioaktivní látky. Díky silné miso polévce, kterou on i ostatní jedl každý den, byli chráněni před smrtelnými účinky radioaktivního záření.

V 70. letech byla Akizukiho teorie potvrzena. Při výzkumech vědci objevili ve složení misa kyselinu dipicoloniovou, která má schopnost na sebe vázat těžké kovy, tedy i radioaktivní stroncium, 
a odvádět je z těla.

Po staletí používání misa v japonské kuchyni i novodobé výzkumy ukazují, že jeho denní konzumace snižuje cholesterol, alkalizuje krev, paralyzuje účinek radioaktivních záření, ruší působení některých karcinogenů a neutralizuje účinek znečištěného ovzduší.  

Tak, co tomu říkáte? Máte chuť miso vyzkoušet? V příštím článku se rozepíši o tom, jak se miso vyrábí, o různých druzích miso past a zmíním se také o miso polévce. Ta je považovaná za jednu z nejzdravějších polévek a je údajně japonským receptem na dlouhověkost.

Tak brzy zase tady 😉

 

Naší originální ProAktiv Miso polévku v instantní podobě si můžete vyrobit i vy sami doma.
Recept najdete v online programu Funkční polévky zde: 

Dana

Život mi začal dávat smysl, až když jsem pochopila, že si ho tvořím sama.
Nákupní košík
Přejít nahoru