Luštěniny, nejen skvělá náhrada masa
Luštěniny jsou tu tisíce let. Jedí je lidé po celém světě. Já je pro naši rodinu pořádně objevila až před několika lety, ale o to víc si je teď užíváme. Zamilovali jsme si fazole všech možných tvarů a barev, cizrnu, hrách, čočku červenou, zelenou, černou … Díky luštěninám se náš jídelníček úplně proměnil.
Pokud se luštěniny správně připraví, jsou velmi snadno stravitelné. Kromě toho, že nám dodají kvalitní bílkoviny a spoustu živin, jsou velmi prospěšné našim střevům. Po fazolové omáčce nebo rizotu s čočkou se cítíme mnohem více a déle zasyceni než po masitých jídlech.
Luštěniny nezatěžují naše trávení, ale naopak mu velmi prospívají. Luštěniny lidé jedli od pradávna a cenili si na nich právě blahodárného vlivu na organismus. Luštěniny jsou významným zdrojem rostlinných bílkovin. Obsahují zdravé tuky, vitamíny skupiny B, vitamín E
a kyselinu listovou, minerály jako je draslík, vápník, hořčík, železo, zinek atd. Mají mnoho vlákniny, která zlepšuje průchod potravy střevem a usnadňuje vyprazdňování.
Vláknina také slouží jako cenné prebiotikum, tedy úžasná potrava pro naši střevní mikroflóru.
Luštěniny obsahují různé barevné pigmenty, které fungují jako antioxidanty. Luštěniny jsou skvělou volbou pro ty, kteří chtějí syté jídlo s málo kaloriemi. Mají nízký glykemický index, takže energie z nich se do krevního řečiště uvolňuje pomalu a postupně. Nezpůsobují prudké výkyvy hladiny cukru v krvi a zaženou hlad na dlouhou dobu.
U nás v Čechách patří hrách mezi tradiční potraviny. Naši předkové jedli husté hrachové kaše či zapečený hrách s kroupami neboli šoulet. Tip na přípravu vařených fazolí: přes noc je nechte namočené v misce s vodou. Propláchněte a vařte v nové neosolené vodě s bazalkou a kouskem mořské řasy. Fazole budou dříve měkké
a dobře stravitelné.